Saloon
Cevizli Mahallesi, Bagdat Caddesi No: 534-536/A Maltepe / İSTANBUL
randevu@salonerenyilmaz.com
0 (216) 305 43 30
0 (537) 594 21 55
  • Hafta içi

    10:00 - 20:00

  • Cumartesi

    10:00 - 20:00

  • Pazar

    Kapalı

Saç Nasıl Hızlı Uzar?

Saç Nasıl Hızlı Uzar?

Güzellik yüz bakımı, cilt bakımı ve saç bakımı olarak bir bütündür. Güzel olmak ciddi, doğru ve sağlıklı bir bakım gerektirir. Burada biz saçlarımızın bakımı ve sağlıklı uzamasını ele alacağız. Saçlarımız sağlıklı nasıl olur ve saç bakımı saç hızında bir etki yaratır mı konusuna değineceğiz.

Saçlarımızın sağlıklı olması için yapmamız ve yapmamamız gerekenler nelerdir?

Sağlıklı saçlar ayda yaklaşık 2,5 cm kadar uzamaktadır ve saçın geçici bir süre uzamadığı bir dinlenme dönemi vardır. Ayrıca yaz mevsiminde saç daha fazla uzar. Sağlıklı saçlar için bakım yağları uygulamak, doğal ve kaliteli besleyici maskeler kullanmak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Saç uzama hızı biyolojik ve çevresel şartlara bağlı olup; yaş, beslenme, genetik sağlık durumu ve hava durumundaki değişimlerin etkisi altındadır.

Saç bakımında; e vitamini bakımından oldukça zengin palmiye yağı(saçı zararlı güneş ışınlarından, klordan, yıpranmalardan e saçı en iyi şekilde korur) argan yağı ve zeytin yağı, hızlı uzamaya katkı sağlayan, saçların onarımı, güçlenmesi için en etkili olan yılan yağı ve tatlı badem yağı, yüksek oranda omega içeren, saçın kalınlaşmasını sağlayan ve saç derisini mantar oluşumuna karşı koruyan hint yağı, A,C,B1,B2 vitaminleri açısından zengin saçı besleyen ylang ylang yağı, ve saç dökülmelerini önlemede oldukça etkili, saç uzamasına katkı sağlayan keten tohumu yağı kullanılabilecek en faydalı yağlardandır. Haftada en az bir veya iki kere bu yağların belirli miktarlarda saça uygulanması, saçları besleyerek yaklaşık iki ay gibi bir sürede saç uzamasında oldukça etkilidir. Ek olarak, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, biberiye, sedir ağacı ve kekik yağı da hoş koku ve canlılık katmak için kullanılabilir.

Saç bakımında en çok uygulanan etkili doğal yöntemlerden bir diğeri de yumurta akıdır. Yumurta akını saçlara streç filmle sarıp bir saat beklettikten sonra durulamak, saçı büyük ölçüde kuvvetlendirerek daha sağlıklı olmasını sağlar. Hatta zeytinyağıyla birlikte kullanımı etkisini daha da arttıracaktır. Patatesi haşlayıp, suyunu soğuttuktan sonra durulama suyuna ekleyip saçlara uygulamak da doğal bir vitamin deposudur. Aynı şekilde soğan ve elma sirkesi(birkaç damla) uygulamak da saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayarak saçı besler ve saç uzatmaya destek olur. Ayrıca aloe vera, limon suyu, bal ile yapılan karışımı saça sürüp, bir süre beklettikten sonra durulamak, yani doğal saç bakım maskesi yapmak da saça canlı ve parlak bir görünüm verir. Saçlara doğal saç kremi uygulayarak buhar vermek yani saç hafif nemliyken kremi sürmek, saç diplerine nüfuz ederek saçları besler. Bu arada saçın nemi, nemlendirilmesi de oldukça önemlidir. Saçları nemlendirmek için her gün yıkamamak ve şampuanı kuru saçlar için olanından tercih etmek gerekir. Silikon bazlı ürünler kullanmak; saç diplerini tıkadığı için de saçın nemlenmesini ve uzamasını engellediğinden tercih edilmemelidir. Saçın nem dengesini en iyi şekilde sağlamak içinse çok basit ve etkili diğer bir uygulama da günde en az 1.5,2 lt. kadar su içmektir. Su içmek saçları nemlendirerek, saçların kırılmasını ve kopmasını engeller. Saçlar hafif nemliyken(havluya sürterek değil, sararak veya saç kurutma makinelerinin soğuk düğmesiyle tam kurutmadan) geniş dişli tarakla sabah akşam taramaktır. Bu şekilde de baştaki kan akışı hızlandırılarak saç diplerinin beslenmesi sağlanır. Beslenen saç çabuk uzar. Ayrıca saçlarımızı yıkarken saç derisine yavaşça masaj yapmak da saçların hızlı büyümesini sağlayan başka bir doğal yöntemdir. Böylece saç diplerini uyararak kan akışını hızlandırmış oluruz. Bu da saçın beslenmesine katkıda bulunur ve saçın uzama hızını olumlu yönde etkiler.

Saç şekillendiriciler de saçın yıpranmasına neden olan diğer faktörlerdendir. Mümkün olduğunca uzak durulmasında fayda vardır fakat uzak duramıyorsak da yine cihazları soğuk fön bölümünde kullanmak doğru olacaktır. Yine saç tokalarıyla uyumak da saçların kırılmasına ve kopmasına neden olacağı için yapılmamalıdır.

Saç uzatmada hayati önemi olan diğer bir faktör de beslenmedir. Proteince zengin yiyecekleri tüketmek saç kalitesini artırarak hızlı uzamalarını sağlar. Taze sebze, meyve, balık, yumurta v.b. yemek saçları canlandırır ve besler. Vücutta B, A ve C vitaminleri eksikliğinde saçlar kuru ve yıpranmış gözükür. Bu tip vitamin eksikliklerinde kullanılacak mutli vitaminler de saçların uzamasında oldukça etkilidir. Vitamin olarak multi vitamin alınması özellikle de biotin içeren gıdalar ya da biotin hapı alınması çok önemlidir. Uzmanlara göre saç uzatmada, saçın kalınlaşmasında ve sağlıklı görünmesinde biotin alımı çok önemlidir. Biotin yumurta, kepekli tahıllar v.b. gibi yiyeceklerde bulunan güzellik vitamini olarak da bilinen bir B vitaminidir. Biotin içeren gıdalar tüketmek bu açıdan çok yararlı olacaktır. Son olarak düzenli uyku ve stresten uzak bir yaşam benimsemek de vücuda olduğu kadar saçların da sağlıklı olmasına ve hızlı uzamasına etki eder.

Sonuç olarak saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını istiyorsak beslenmemizi, saç bakımımızı doğru ve doğal bir şekilde yapmaya, saç bakım ürünlerini titizlikle almaya ve uygulamaya özen göstermeliyiz.

Messenger

Randevu

WhatsApp

Şimdi Ara